Recite nam nešto više o mindfulness praksi (mindfulness – svesna pažnja, fokusiranosti na trenutni momenat) i njenom značaju u poslovnom okruženju.
Poslovni svet se menja na mnogo načina i tempo promena ne pokazuje ni najmanje znake usporavanja. U 21. veku svedoci smo kako svet digitalizacije ulazi u četvrtu industrijsku revoluciju – spajanje veštačke inteligencije, neuronauke, IoT (Internet of things) i „big data“ u fuziju razvoja koju je teško u potpunosti razumeti. U poređenju sa tim, ljudsko telo i um napreduju brzinom puža, tako da se postavlja pitanje kako ćemo naučiti da se nosimo sa takvim tempom promena. Verujem da mindfulness praksa u tom procesu igra veoma važnu ulogu. Primenom njenih tehnika moguće je umiriti i unaprediti um kako bi bio u stanju da izađe na kraj sa turbulentnošću sveta u kojem živimo. Ovo je važno u radnom okruženju jer je vođenje računa o sebi i svojim zaposlenim od vitalnog značaja za kompaniju kako bi mogla da funkcioniše na najbolji mogući način.
Koje su prednosti mindfulness prakse za kompanije?
Za kompanije postaje sve veći izazov da kod svojih zaposlenih održe optimalnu angažovanost i produktivnost. Neki delovi mindfulness obuke uče naš um da napravi pauzu, da se oslobodi diskurzivnih misaonih obrazaca i dođe do prirodnog stanja mira. Opsežna naučna istraživanja pokazala su da to zapravo menja strukturu mozga. Iz tih razloga se mindfulness obuka sve više primenjuje u radnim okruženjima. Prednosti mindfulness obuke ogledaju u sledećim rezultatima:
- Jasniji fokus i poboljšana koncentracija tokom rada
- Poboljšanje sposobnosti da ostanete mirni i pribrani u stresnim situacijama
- Značajno poboljšani odnosi unutar timova
- Veće prihvatanje radne situacije i veće zadovoljstvo poslom
- Poboljšana kreativnost i jasnije donošenje odluka
Kako mentalna uravnoteženost pomaže visoko uspešnim timovima?
Brojni menadžment analitičari vide emocionalnu inteligenciju i empatiju kao podjednako važan pokazatelj uspeha lidera kao i funkcionalnu stručnost. Ovo stanovište dodatno je utemeljeno istraživanjem uspeha virtuelnih timova koje je takođe pokazalo važnost društvenog povezivanja i komunikacije za uspeh u okviru modernog timskog rada.
Mnogi istraživači su identifikovali mindfulness praksu kao jedan od najdelotvornijih alata za razvoj emocionalne inteligencije. Negovanje emocionalne inteligencije i empatije je prirodan proces koji zahteva samosvest i izoštrenu percepciju. Program Search Inside Yourself (SIY), razvijen od strane Google-a, usredsređen je na korišćenje svesne pažnje (mindfulness) u cilju razvijanja emocionalne inteligencije učesnika. Ovaj kurs je bio toliko popularan u Google-u da je i dalje aktuelan i Google je dopustio programerima da ga odvoje kao poseban entitet.
Mindfulness, kreativnost i rešavanje problema – Nakon uspešnih proba, Intel je objavio da nudi devetonedeljnu mindfulness obuku za svih svojih 100.000 zaposlenih širom sveta. Jedan od ključnih razloga zašto je Intel doneo takvu odluku bilo je iskustvo u vezi sa primenom mindfulness tehnika u rešavanju problema:
„Obuka je bila veoma praktična. Pokušali smo da omogućimo bežičnu tehnologiju za vPro koju su ljudi smatrali nemogućom. To je bio inženjerski problem za čije rešavanje bi nam bilo potrebno nekoliko nedelja ili meseci, ali pošto smo se usredsredili i primenili mindfulness tehnike koje smo naučili – isključili smo sve smetnje kao što su instant poruke i Outlook – došli smo do rešenje u toku dva dvočasovna bloka.“
Izvor: Intel Free Press
To iskustvo potvrđuju i istraživanja neuronaučnika – mogućnost spoznaje je često ugušena prevelikom „bukom“ u mozgu. Moramo biti u stanju da umirimo svoj um i da negujemo unutrašnji mir kako bismo došli do novih spoznaja – što zapravo predstavlja nove veze u neuronskim mrežama. Na taj način mindfulness obuka takođe pruža podršku za rešavanje problema, što je posebno važno prilikom rešavanja problema koji uključuju više interesnih strana.
Šta će učesnici konferencije „HR Experience“ imati priliku da čuju na vašem predavanju?
Tema je kontekstualizacija važnosti dobrobiti zaposlenih u modernom svetu i opšte shvatanja onoga što se zapravo podrazumeva pod dobrobiti – a to nije besplatno voće i plaćena masaža! Zatim ćemo se fokusirati na mentalnu ravnotežu i kako mindfulness praksa može imati važnu ulogu u današnjem radnom okruženju.